Haber

BM, İran’daki insan hakları ihlalleri iddialarını araştırmak üzere heyet üyelerini atadı

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Kurulu, İran’daki insan hakları ihlallerine ilişkin iddiaları incelemek üzere oluşturulan Araştırma Misyonu’na üye atadı.

Konsey’den yapılan yazılı açıklamada, Kurul Başkanı ve Arjantin’in BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Büyükelçi Federico Villegas’ın 3 bağımsız hukukçuyu Araştırma Komitesi üyeliğine atadığı bildirildi.

Bangladeş Yüksek Mahkemesi avukatlarından Warwick Üniversitesi’nde İslam hukuku profesörü olan Sara Hüseyin, Pakistan asıllı Şahin Serdar Ali ve Adalet ve Uluslararası Hukuk Merkezi (CEJIL) Direktörü Arjantinli avukat Viviana Krsticeviç’in görüştüğü paylaşıldı. , heyette görev yapacak.

Heyet üyelerinin İran’daki insan hakları durumuna ilişkin ilk raporunun Kurulun Haziran 2023’teki oturumunda, ayrıntılı raporun ise Mart 2024’teki oturumunda paylaşılacağı kaydedildi.

BM İnsan Hakları Kurulu’nun 24 Kasım’da yapılan özel oturumunda, İran’daki insan hakları ihlallerini araştırmak üzere bir araştırma ekibi görevlendirme önerisi oy çokluğuyla kabul edildi.

Oturumda, İran’da 16 Eylül’den bu yana devam eden protesto gösterilerine güvenlik güçlerinin müdahalesindeki hak ihlali tezleri görüşüldü ve tezlerin incelenmesi için araştırma komisyonu görevlendirilmesi karar taslağı Kurul’a sunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu