Ekonomi

Mehmet Şimşek ve Cevdet Yılmaz’dan BAE ziyareti

Yeni dönemde Türkiye’de yeni ekonomi kadroları göreve başladı…

AK Parti’nin ekonomi kadrolarından Cevdet Yılmaz Genel Başkan Yardımcılığına, dünya ekonomisinde adı markalaşan Mehmet Şimşek ise Hazine ve Maliye Bakanı oldu.

Ekonomi takımında bayrak yarışının ardından konuları analiz etmek için çalışmalar başladı.

BAE’de ekonomi ekibi

Bu kapsamda Şimşek ve Yılmaz ilk yurt dışı ziyaretlerine gitti.

İkili, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi’de bir araya geldi.

Şimşek ve Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı Uçuş Havalimanı’nda BAE Adalet Bakanı Abdullah Sultan bin Awad Al Nuaimi tarafından karşılandı.

Al Nahyan kabul edecek

BAE ziyareti kapsamında heyetler arasında bir dizi görüşme gerçekleştirecek olan Yılmaz ve Şimşek, ortadaki görüşmelerin ardından BAE Devlet Lideri Pir Muhammed Bin Zayed Al Nahyan tarafından kabul edilecek. heyetlerden.

İki ülke arasındaki ekonomik iş birliği fırsatlarının değerlendirileceği toplantıda BAE Devlet Başkan Yardımcısı Pir Mansur Bin Zayed Al Nahyan da yer alacak.

Görüşmede iki ülke arasında zaten ortada olan ekonomik anlaşmaların gözden geçirilmesi ve yeni anlaşmaların imzalanması bekleniyor.

İstanbul’daki görüşme sonrası olumlu mesajlar

Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı Şampiyonlar Ligi finalinde Manchester City ile Inter, Atatürk Olimpiyat Stadı’nda karşı karşıya gelirken, maçı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Lideri Pir Muhammed bin Zayed Al Nahyan ile birlikte izledi.

Bu sürpriz görüşmenin ardından iki ülkeden de olumlu açıklamalar geldi.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Ekonomi Bakanı Abdullah bin Tavk al-Merri, ülkesinin resmi ajansı WAM’a şunları söyledi: “BAE-Türkiye ilişkileri, kapsamlı stratejik ortaklığın yeni bir aşamasına tanık oluyor. İki ülke arasında Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması’nın imzalanmasıyla birlikte ticaret, ekonomi ve yatırım fırsatları açısından zengin ve umut verici bir gelecek bizi bekliyor.”dedi.

10 milyar dolarlık ticaret hacmi

BAE, yaklaşık 10 milyar dolarlık ikili ticaret hacmi ile Türkiye’nin Körfez bölgesindeki en büyük ticaret ortağıdır.

Taahhütten gastronomiye ve lojistiğe, finanstan sağlığa, eğitimden turizme kadar çeşitli hizmet segmentlerinde dünya çapında markalaşan birçok Türk şirketi bu ülkede başarılı çalışmalara imza atıyor.

5 yılda 25 milyar hedef

Türkiye ile BAE arasında şimdiden değerli iş ortaklıkları yapılıyor olsa da bu iş birliğinin 50. yılında imzalanan anlaşma ile ticaret hacminin 5 yılda 25 milyar dolara ulaşması hedefleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu